url
Tarım & Bahçe

Zeytinlere Uçakla Zirai Müdahale

Ülkemizde, Tarım Bakanlığı tarafından farklı aralıklarla ve etkili yöntemlerle ürünlerde hastalık ve böcek, sinek, vs etkin uçakla mücadele uygulaması yapılmıştır. Senelere ve isteklere göre değişmekle birlikte; hububatta süne zararlısına karşı, çeltikte mantar zararına karşı, pamukta ve zeytinde sineklere karşı uçaktan zirai müdahale yapılmıştır. Müdahale sonunda günün geçerli hastalık veya zararlısına karşı etkin zirai ilaçlama yapılmış ve ülke tarımsal önemli gelişmeler elde edilmiştir

Geçerli hastalık ve zararlının etkisinin yok olması veya zarar eşiğinin altına düşmesi sonucu uçakla ilaçlamaya ara verilmiş veya tamamen bitirilmiş, yerel olarak çıkacak olaylara karşı yerden ilaçlama tavsiye edilmiştir.

Zeytinyağı yapımında çok önemli olduğu Körfez Bölgesi’nde yaklaşık 23 seneden beri Zeytin Sineği’ne karşı uçakla ilaçlama devlet karşılayarak yapılırken, 1999 yılın’da Bakanlar Kurulu Kararı ile Edremit Körfezi’nde etkinlik yapmak üzere “Körfez Zeytin Hastalık ve Zararlıları ile Mücadele Birliği” kurulmuş, 2000 yılından 2011 yılına kadar 12 yıl süre ile uçakla ilaçlama yaptırılmıştır. Birliğin amacı; Edremit, Havran, Burhaniye, Gömeç ve Ayvalık ilçelerindeki zeytinliklerde özellikle Zeytin Sineği (Bactrocera oleae) zararlısına karşı uçakla (havadan) müdahale yaptırarak mücadele etmek olarak ortaya koyulmuştur.

Önceki Yazı Sonraki Yazı

ÖNE ÇIKANLAR

Yorum Yok

Yorumunuz


*