oleo-mac-gs820-motorlu-testere-03e84
Tarım & Bahçe

MOTORLU TESTERE KULLANMA TALİMATI

      Motorun ön tarafındaki depo yağ; arka tarafındaki depo ise yağlı benzin deposudur. Yağ deposuna zincir yağı, 10 numara yağ, 30 numara yağ ya da 20/50 motorin yağı kullanılmadır. Asla yanık yağ kullanılmamalıdır. Yağ deposu hiçbir zaman yağsız bırakılmamalıdır. Bu yağın görevi motorun palası veya zincirlerini yağlamak ve kaymayı önlemektedir. Benzin ile yağ zaman arasında bir fark yoktur. Bu yüzden motora benzin doldurulurken zincir yağını da doldurmak gerekir.

Motorun İlk Çalıştırılması: Motor soğuk ise ikenstop anahtarını 1 (On-Açık) ayarına getiriniz; jikleyi çekiniz. Tutma kolunun ön kısmındaki fren tertibatının açık olduğundan emin olunuz. (Bu kol geriye çekili olduğundan açık, ön tarafa itili olduğunda ise kapalı konumdadır.) Sonra ipin boşluğunu aldıktan sonra güçlükle çekiniz. 4-5 defa ipi çekmenin ardından motorda ateşleme sesi duyurulur. Motordan ses geldikten sonra jikleyi kapatınız ve tekrar ipi çekin.

Motordaki Fren Tertibatının Amacı: Fren tertibatını ağacın üstünde budama yada kesim yapılacağından; motor yerde çalıştırlıp, rolantideyken fren konumuna getirilir. Gaz tetiğinde dal vs. Çarpıp zincirin dönmesiyle herhangi olası bir kazaları önlemek için tasarlanmıştır. Ancak motor frendeyken gaz verildiği taktirde balata ve dişli aksamındaki parçalar zarar görebilir.

-Motorunuzun hava filtresini sık sık temizleyiniz.

-Motorunuzun boğulması durumunda 15-20 dk silindirdeki yanmamış benzinin aşağıya inmesi için kısa bir süre bekleyiniz ve tekrar deneyiniz. Aksi taktirde yine çalışmadığı zaman motoru stop konumuna getirip bujisini çıkarınız. Motoru ters yatırıp ipi çekiniz. Böylelikle silindirdeki yanmamış benzini dışarıya atma işlemi olacaktır. Daha sonra bir bezle bujiyi silip tekrardan yerine takın ve motoru yeniden çalıştırınız.

Motorun Yağ sisteminin Kontrolü: Motor çalışır vaziyette düz ve beton zemine koyunuz ve gazı veriniz. Yerde çizgi şeklinde yağ izi oluyor ise yağlama normaldir. (Önemli: Motorun yağlama yapmamasının nedenleri talaştır. 4-5 depo kesim yapıldıktan sonra kılavuzu çıkarıp talaşları temizleyiniz.)

-Kılavuz (pala) simetriktir. İki taraflı kullanınız. Bu kılavuzun ömrünü uzatır.

Motorlu testerenizi uzun süre kullanmayacaksanız benzin deposunu boşaltıp motoru çalıştırın ve motor stop edinceye kadar bırakın çalışsın. Aksi taktirde benzin ve yağ karışımı benzin hortumlarını, benzin filtresini ve karbiratörünü diyaframlarını bozar.

Motora En Çok Zarar Veren Ve Garanti Kapsamına Girmeyen Hususlar

1-Kör zincirle ağaç kesmeye çalışıp motora hararet yaptırmak.

2-Motoru yağsız benzinle çalıştırmak

3-Motoru kilitte çalıştırmak

4-Motoru; kullanılmasını bilmeyen başka bir şahısa ödünç vermek

5-Pistonun herhangi bir şekilde sıkışması

6-Benzine 2T zamanlı yağ dışında başka bir yağ karıştırmak

7-Zincir yağını koymamk, kalın yağ kullanmak, kılavuz yağ deliğinin talaşla tıkanması.

NOT: Yukarıdaki 7 madde uygulanmadığı takdirde motorda herhangi bir sorun yaşanırsa garanti kapsamı dışına çıkar.

Önceki Yazı Sonraki Yazı

ÖNE ÇIKANLAR

Yorum Yok

Yorumunuz


*