cora-kompresor-25-lt-7769
Tarım & Bahçe

Kompresör Nedir?

Kompresör denilen aletler, genellikle havayı ve gazları atmosfer basıncından da yüksek basınca kadar sıkıştırmak adına kullanılan aletlere denmektedir. Bu modellerde kullanabileceği gibi atmosfer basıncının altına inmek istendiği zaman o bölümlerde de kullanabilir. Hakkında bilindiği üzere birebir havayı sıkıştırıp bize basınçla sunabilmekte kompresörler çeşitlendirildiği zaman tarzlarına ve tasarımlarına göre çeşitlendirmek tedir,Örneğin; vidalı kompresörler, pistonlu kompresörler

Bu şekilde sıralamaya devam edebiliriz.Bunların dışında olan kompresörler ise şunlardır;dizel kompresörler, hava kompresörler,hermetik kompresörler olarak ayırabiliriz.

Vidalı hava kompresörler olarak adlandırdığımız kompresörler deplasmanlı kompresörlerdir. Yani diğer bir deyişle pozitif yer değiştirilmeli diyebilmemizde mümkündür. En çok kullanılan vidalı kompresörler, yağ enjeksiyonlu, helisel ve spiral lobları ve yivleri oaln, değiştirmeli bir adet erkek ve dişi rotordan oluşan mutlak olarak vida kullanılan kompresörlerdir.Bu kompresörlerin her birinin içinde kapalı ortamda havayı sıkıştırabilen bir rotor bulunmaktadır. Çıkış ve emme valfleri bulunmamaktadır.Esas alınarak bu üniteler, vidalarındaki gövdeleri ile rotorları ve vida rotorları arsındaki açıklıkları kapatması için vida kısmına püskürtülen yağ yardımıyla soğutulmaktadır. Kompresörün içerisinde, yağ aracılığı ile soğutma yapılmasının ardından çalışmakta olan parçaların ise dereceleri kesinlikle fazla değerlere çıkarılmamaktadır. Vidalı kompresörler bu özelliklerin sayesine devamlı çalışabilen su ya da hava kompresörü olarak üretilmiştir.

 

Önceki Yazı Sonraki Yazı

ÖNE ÇIKANLAR

Yorum Yok

Yorumunuz


*