kaynak makinası.
El Aletleri

KAYNAK MAKİNALARI

 

Metal endüstrilerinde büyük yere sahip olan makinalardan tercih edilen kaynak makinalarıdır. Kaynak makinalarının, metal ve alaşımları birbiriyle etkileşimleri ve kaynatımları elektrik ısılarında da yararlanmaktadır.Aynı olan maddelerin ısılarının etkisi ile eriterek kalıcı olarak birbiriyle birleştirme durumlarına kaynak denmektedir. Kaynak makinalarını kullanırken gerekli elektriğin olabilmesi için, kaynak jeneratörü veya redresör denilen aletleri halen kullanılmaktadır. Kaynak yapılırken dikkat edilmesi gereken hususları sıralarsak:

-Akımın amper değerine

-Metallerin kat adedine

-Aralığına

-Metallerin kalınlığına

-Elektrod kalınlığına

-Maksimum ateşleme geriliminin voltuna dikkat edilmesi

gerekmektedir. Kaynak makinaları iki farklı yöntemlerle üretilmektedir. Bunlar ark kaynaklarında güç kaynağı ismiyle adlandırabiliriz. Hemen sizlere ark kaynağı ve güç kaynağından sizlere biraz bahsedelim:

Ark Kaynağı: Elektrotla ekleme olacak parçaların arasında bir kısa devreleme akımıyla alaşım ya da metalleri bir araya  getirilirken yararlanılan elektrik arklarına, ark kaynağı olarakta bilinmektedir.Ark kaynaklarında kullanılan akım, sadece ark kaynağı makinasında üretilebilmektedir. Bunun içinde sanayi elektriği gerekmektedir.

Direnç kaynağı: Akım, bir devreden geçeceği zaman büyük bir direnç ile karşılaşacak olursa eğer şiddetli bir ısınmaya neden olabilmektedir. Bu ısınmalarla parçalar birbirleriyle kuvvetli bir şekilde press edilirse, kaynama sağlanmaktadır.Bu kaynağın adına da, direnç kaynağı da adlandırılmaktadır. Bu kaynak için gerekli olan kullanılması gereken akım, alternatif akımdır. Jeneratörden elde edilen kaynağın akım gerilimi 1V,1,5V arasında olmaktadır. Kaynak yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biride güvenliktir. Bu işi yaparken güvenliğe oldukça dikkat edilmelidir. Kaynakçılık oldukça zor bir meslektir. Kaynak her türlü ortamda(su altı, dış ortam açık hava vb.) yapılan bir işlemdir. Kaynak oldukça zor bir iş olduğu için gerekli bütün önlemlerin alınabilmesi gerekmektedir. Etrafa bulaşan parçalardan korunmak için her şeyden önce bir kaynak maskesi kullanılması gerekmektedir. Ardından ise etrafta alev alması mümkün olan bütün yanıcı olan maddeleri etraftan kaldırmak gerekir. Bunların dışında başka bir önemli husus ise iş üniformasının giyilmesidir. Kaynak yaparken iş üniforması kesinlikle giyilmelidir. Kaynak yapmadan önce ise kaynak kablolarının açılması gerekmektedir. Amper ayarını yapmak istendiği zaman ise elektrotun çapı baz alınmalıdır. Maske takmak bunda da oldukça önemlidir. Son olarak kaynak çekici kullanılması gerekmektedir.
İnverter Kaynak;

İnverter kaynak makinaları, yüksek frekans üreten ve doğru akım makinalardır. Doğru akım üreten ve doğru akım kullanarak çalışabilen kaynak makinalarıdır. Bu makinalara da ark daha kararlıdır, ilk tutuşma daha kolaydır ve daha az sıçrantı çıkaran makinalardan biridir. Bu tipte kaynak makinalarının diğerlerinden farkları sargı olmamasıdır böyle olması ise daha kolay ve hafif taşınabilen bir özellikli makina olmasını sağlamaktadır. Kaynak makinalarının hakkında eğer oldukça yeterli bir bilginiz yoksa uzman bir kişiden veya müşteri hizmetlerinden bilgi almanız gerekmektedir. Bilgi almanız için işe yarayan en önemli sitelerden biri ise onlinemakina.com sitesidir. Siteye girip müşteri hizmetleriyle iletişime geçmeniz daha iyi kaynak makinalarını tercih etmenizde yardımcı olacaklardır.

 

Önceki Yazı Sonraki Yazı

ÖNE ÇIKANLAR

Yorum Yok

Yorumunuz


*