tarimaletleri1
Tarım & Bahçe

Halatlı Zeytin Silkme ve Toplama Makinaları

KULLANIM SEBEPLERİ
AĞAÇ SALLAMA MAKİNESİ NASIL KULLANILIR ?

Makinanın ucundaki halat ağacın eğilecek bir kısmına bağlanır. Traktör sürerek halat ile traktör ucunda kalan çelik halat sıkı hale gelir. Traktör boşa alınır. Traktörün kuyruk mili aktive edilir ve traktöre yeteri kadar gaz verilir, ağaç maximum 5 – 15 saniye gibi bir süre mahsül toplanır.

1) Ürün başına düşen mahsül toplama gideri en aza çekmek, verimli bir mod’a çekmek, günlük hesabı çalışan işçilerin sayısını düşürmek.

2) Her makinanın üst fidanlara ulaşılmayacağı problemini çözmek, tüm ağaçtaki mahsül’ü tam başarıyla indirmek.

3) İnsan eliyle ağaca verilebilecek zararı en az’a indirmek, gelecek senelere gelir veriminin zarar gitmesinin önüne geçmek

4) Büyük ağaçlarda işçinin ağaca tırmanması sonucu olabilecek iş kazalarının önüne geçmek.

5) Hasadı bitmiş ağaçlarda son kontrol amacıyla ağacı silkelemek.

6) Hasat zamanı kaçırmadan ağaçtaki ürünün pratik ve kazançlı bir şekilde bir şekilde zamanında toplamak.

7) Acemilik dönemlerinde mümkün olduğunca ince dallarda ve düşük devirle çalışılmalıdır. Operatör makinenin kullanımına alıştıkça daha kalın dallarda daha yüksek devirle çalışmaya başlayabilir.

8) Toplama anında halatın 1.5 m2 metre yakınında bir insan olmamasına dikkat edilmelidir.

9) Eğer halat koparsa halatın üzerindeki kelepçeler sökülerek sağlam bölgesinden tutturulup çalışmaya ara vermeden devam edilebilir.

10) Her 1 saatlik çalışmada makine gresörlüklerinden gres yağı ile yağlanmalıdır. Aksi takdirde ısınmadan dolayı çeşitli arızalar meydana gelebilir.

11) Gövde içinde çürümeler olan ağaçlar makine ile 8. Çürük ağaçlar ya da dallar kırılgan olacağından kırılmalar yaşanabilir.

tarimaletleri2

Önceki Yazı Sonraki Yazı

ÖNE ÇIKANLAR

Yorum Yok

Yorumunuz


*