OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Tarım & Bahçe

ÇAYIR BİÇME MAKİNASI

ÇAYIR BİÇME MAKİNALARI

Tırpan ve orakla hasat dediğimiz ilkel hasatlar ülkemizde hala az kişi tarafından kullanılıyo olsa bile hala kullanılmaktadır. Çayır biçme işlemleri kullanıcıların çayır biçme makinalarını kullanmaları ile tüm işlerin profesyonelce tamamlamasını sağlamaktadır.  En az kayıpla, ekin,yonca ve diğer yeşil ot bitkilerini hızlı bir şekilde bitkilere zarar vermeden ve parçalamadan, uygun biçimde hasat edilmesine yarayan bu çayır biçme makinalarında çeşit oldukça fazladır.  Bu makinaları alırken dikkat edilmesi gereken hususları sıralamak gerekirse eğer; makinanın hasat edilen ürünü parçalamaması, yıpratmaması ve kırmamış olması gerekmektedir. Bunlara dikkat edilmesinin en önemli bi sebebi ise, yem olarak kullanılacak bitkilerin kirlenmemesinin gerekmesidir. En yoğun çalışma ortamlarında bile makinanın tıkanma oranını minimum seviyeye indirmek gerekmektedir. Hızlı bir şekilde yapacağınız işlemini gerçekleştirmesinin yanı sıra iyi bir makina olduğunun başka bir göstergesi ise bakım gereksiniminin oldukça düşük olmasıdır. Çayır biçme makinaları, sitilleri, çalışma koşulları ve tasarımları ile birbirlerinden farklı şekilde üretilmektedirler. Bu makinalar 3’e ayrılmaktadır, bunlar ise döner bıçaklı çayır makinaları, parmakları çayır makinaları ve çift bıçaklı çayır biçme makinaları’dır. Bu makinalardan sırayla az bir şekilde bahsedicek olursak;
Parmaklı Çayır Biçme Makinası: Bu tarz makinalarda sol ve sağ hamleler ise bıçak hareket etmektedir. Bıçağın bi hareket esnasında 75 mm civarında yol katettiği bilgisini verebilmekteyiz.  Bıçakların kesme işlevi, bitkinin gövde tarafının parmaklara yatırılmasının ardından farklı uzunluklarda biçilmesiyle gerçekleştirilmektedir.
Çift Bıçaklı Çayır Biçme Makinası: Bu tip çayır biçme makinalarında ise ikinci bir hareketli bıçak mevcut olmaktadır. Bıçaklar arasında makas hareketini gerçekleştiren, kesim işlemi yapılabilmektedir. Tıkanma yüzdesi oldukça düşüktür, bunun nedeni ise ölü noktaların yok denebilecek kadar az olmasından kaynaklanmaktadır. Kullanıcı için ekstra bir özellik ise seri çalışmasıdır.
Döner Bıçaklı Çayır Biçme Makinası: Bu tip çayır biçme makinaları ile iki çeşittir. Bu çeşitler ise tamburlu ve diskli diye adlandırdığımız çeşitlerdir. Bunun çalışma sistemi diğerlerinden farklıdır çünkü bu makinada karşı bıçak sistemi mevcut değildir. Bunun çalışma sistemi serbest kesmedir. Kesim esnasındaki bitkinin devrilmeye gösterdiği direnç kesim işleminin kolay bir hale gelmesini sağlamaktadır. Bitkiler büyümeye direnç gösterdikçe kesim işlemi de o kadar kolaylaşacaktır.

Çayır biçme makinası satın almak istiyorsanız aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz:

http://www.onlinemakina.com/Cayir-Bicme-Makinasi,LA_282-2.html

Önceki Yazı Sonraki Yazı

ÖNE ÇIKANLAR

Yorum Yok

Yorumunuz


*