campagnola alice zeytin silkme makinası
Tarım & Bahçe

Campagnola Alice Zeytin Hasat Makinası

Selam sevgili takipçilerimiz. Ürünümüz özellikle 2015-2016 sezonuna damga vuracak bir ürün. Biz bu makineyi detaylarıyla sadece 5 yıldır tanıyoruz. Ancak tarımcının tanıması bu yıllarda başlıyor. Aslına bakarsanız campagnola markasının farklı markalarda makinalarını gördük. Örneğin campagnolanın elektra zeytin hasat makinası modeli 2 yıl öncesine kadar oleo-mac (os 305 modeli) markası ile karşımıza çıkıyordu. Şu an ise aynı makina campagnola elektra olarak karşımızda. Güç ünitesi POWER 12 motor ile yeni nesilin ilk dizaynlarını ve incelikle düşünülmüş ergonomik dizaynını keyifle kullanabileceğiniz bu makinanın özellikleri saymakla bitecek gibi değil.

Alice Zeytin Hasat Makinası

Bence bu makinayı kullanmak için ağaçların budanmaya ihtiyacı var. Makinanın resminde gördüğünüz gibi 2 adet tarak bölümü var. Ağaç aralarına tarakların rahat girmesi için bence ağaçları bir güzel budayın hasattan önce. Bakınız bizim Türk Milleti ne yazıkki bu tarz olayları pek önemsemiyor. Ağaç budanırsa daha az zeytin çıkar sananlar var. Ağaçlarınızı doğru düzgün bir şekilde budayın emin olun çok daha fazla zeytin alırsınız. Az alma imkanınız yok daha çok zeytin alma imkanınızda kesin. Ağaçları budarken korkmayın.

Alice modelimizin zeytin toplama işlemi esnasında yaptığı oldukça çılgın hareketler var. Mesela çift taraklı zeytin silkme makineleri genelde sadece yukarı aşağı hareket yapar. Buna aç kapa hareketi diyebiliriz. Alice ise aç kapa hareketini yaparken aynı zamanda her bir tarak yukardan aşağı olips hareketini tamamlar. Video ekliyorum alta iyice izleyin. Power 12 motoru ve akıllı elektronik kartı sayesinde yanma ihtimali olmayan bir üründür. Örneğin makina ağaça sıkıştı çıkmıyor. Makine küçük bir zorlamada hemen pasif hale gelecektir ve zorlanmadan dolayı motorun yanma ihtimali kalmayacaktır. Bunun haricinde akü ile çalışan bir ürün olduğu için çok özel ve mantıksal fikirlerin somutlaştığı özelliklerinden biride sensörleridir. Bu ne demek oluyor: Makine ağaca temas etmediği taktirde derhal kendini yavaşlatacak ve akülerin daha uzun süre dayanmasını sağlayacaktır. Ağaca tekrar temas ettiği taktirde tekrar devir yükselecektir. Tabi özelliği iptal etmek yine sizin elinizde. Ayrıca ürün devir ayarlıdır. Çift devri sayesinde dakika da 1250 vuruşa kadar yükseltmeniz mümkündür. Yaşı küçük ve henüz filiz olan 150 cm civarındaki ağaçlarda 1. devrin üzerine çıkmayınız.

Elektra zeytin hasat makinası

Değerli arkadaşlar bu ürünü oleo-mac os 305 modelinden zaten tanıyoruz. Oleo-mac için makina üreten Campagnolo artık kendi markasını makinanın üzerine yazıyor. Tartışılmaz güzel bir makina. Teferruat alice zeytin toplama makinası kadar çok değil. Fazla kafa kurcalamıyor. Fiyat olarak ise yaklaşık 700 lira civarında daha ucuz. Kafa hareketleri aynı ve sensör mevcut. Fakat bütçesi yeterli olmayanlar için alternatif çıkartılmış bir zeytin silkme makinesi diyebiliriz. Kullanımı kolay ve yine alice gibi elektrada budanmış ağaçlarda kullanılabilir.

Önceki Yazı Sonraki Yazı

ÖNE ÇIKANLAR

2 Yorumlar

  • Tekrar Soner

    Merhaba italyan abiye zeytin hasat makinası tarak çubuğunu nasıl teğmin edebilirim

  • Yorumunuz


    *