asasas
Tarım & Bahçe

BENZİN MOTORLU TESTERE KULLANIM ADIMLARI

Motorun uç tarafındaki yağ depo; arka yönündeki depo ise yağlı benzin deposudur. Yağ deposuna Elmas uçlu zincir için zincir yağı, NİTRO yağ, 20/50 motorin(CASTROL) yağı kullanılmadır. Katiyen Kullanılmış(ateşlenmiş,yanmış)

yağ kullanılmamalıdır. Yağ deposu asla kuru(yağsız) bırakılmamalıdır. Bu yağlama’yı pala ve zincir kaymaması için yapmamız gerekiyor. Benzin ile yağ vakit arasında bir fark yoktur. Bu yüzden motora benzin doldurulurken zincir yağını da doldurmak gerekir.

Motorun İlk Çalıştırılması: Motor soğuk ise ikenstop anahtarını 1 (On-Açık) ayarına getiriniz; jikleyi çekiniz. Tutma kolunun ön kısmındaki fren tertibatının açık olduğundan emin olunuz. (Bu kol geriye çekili olduğundan açık, ön tarafa itili olduğunda ise kapalı konumdadır.) Sonra ipin boşluğunu aldıktan sonra güçlükle çekiniz. 4-5 defa ipi çekmenin ardından motorda ateşleme sesi duyurulur. Motordan ses geldikten sonra jikleyi kapatınız ve tekrar ipi çekin.

Motordaki Fren Tertibatının Amacı: Fren tertibatını ağacın üstünde budama yada kesim yapılacağından; motor yerde çalıştırlıp, rolantideyken fren konumuna getirilir. Gaz tetiğinde dal vs. Çarpıp zincirin dönmesiyle herhangi olası bir kazaları önlemek için tasarlanmıştır. Ancak motor frendeyken gaz verildiği taktirde balata ve dişli aksamındaki parçalar zarar görebilir.

-Motorunuzun hava filtresini sık sık temizleyiniz.

-Motorunuzun boğulması durumunda 15-20 dk silindirdeki yanmamış benzinin aşağıya inmesi için kısa bir süre bekleyiniz ve tekrar deneyiniz. Aksi taktirde yine çalışmadığı zaman motoru stop konumuna getirip bujisini çıkarınız. Motoru ters yatırıp ipi çekiniz. Böylelikle silindirdeki yanmamış benzini dışarıya atma işlemi olacaktır. Daha sonra bir bezle bujiyi silip tekrardan yerine takın ve motoru yeniden çalıştırınız.

Motorun Yağ sisteminin Kontrolü: Motor Aktif bir halde düz ve sert Bir alana koyunuz ve gaz verin ve çizgi şeklinde yağ izi oluyor ise yağlama normaldir. (Önemli: Motorun yağlama yapmamasının sebebleri talaştır. 4-5 depo kesim yapıldıktan testereye genel temizlik yapınız.)

-Kılavuz (pala) simetriktir. Çift Başlı Kullanmayın Kılavuzun Ömrünü uzatır.

Motorlu testerenizi uzun süre kullanmayacaksanız benzin temizleyip motoru aktive edin ve motor stop edinceye kadar bırakın çalışsın. Aksi taktirde benzin ve yağ karışımı benzin hortumlarını, benzin filtresini ve karbiratörünün’de sorun çıkartır.

Motora En Çok Zarar Veren Ve Garanti Kapsamına Girmeyen Hususlar;

1- Kör zincirle ağaç kesmeye çalışıp motora hararet yaptırıp yakmak.

2- Motoru yağsız benzinle çalıştırmak

3- Motoru kilitli vaziyette çalıştırmak

4- Motoru; kullanmasını bilmeyen başka şahısa vermek

5- Pistonun sıkışması

6- Benzine 2T zamanlı yağ dışında başka bir yağ karıştırmak

7- Zincir yağını temin edip kuru bırakmamak, ince yağ kullanılmıyacak, kılavuz deliğinin talaşla tıkamayın dıkkat edin!!. Bu maddeler uygularsanız garanti kapsamından çıkar..

FacebookTwitterGoogle+PinterestLinkedIn

Önceki Yazı Sonraki Yazı

ÖNE ÇIKANLAR

Yorum Yok

Yorumunuz


*